Podstrona: Klub Biegacza Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Klub Biegacza Politechniki Rzeszowskiej

2024-01-30 , red.  Robert Jakubowski, Marta Jagiełowicz
Drużyna Klubu Biegacza przed startem Półmaratonu Rzeszowskiego, fot. B. Motyka

Drugi rok działalności Klubu Biegacza Politechniki Rzeszowskiej to kolejny okres jego organizacyjnego rozwoju. Biegacze startowali indywidualnie 62 razy w zorganizowanych imprezach biegowych. Na zawodach przebiegli łącznie 660 km. Po raz pierwszy wystartowała też czteroosobowa sztafeta w Półmaratonie Rzeszowskim.

W drugim roku działalności biegacze Klubu zdecydowanie poprawili swoje wyniki biegowe, czego dowodzą „rekordy Klubu” –  najlepsze wyniki uzyskane przez biegaczy w porównaniu z minionym rokiem. Większość aktywnych zawodników Klubu stanowią mężczyźni, którzy chętniej startują w dłuższych biegach (na dystansie 5 km najlepszy czas to 18 min 36 s, 10 km – 39 min 10 s, półmaraton –1 h 29 min 22 s, maraton – 3 h 14 min 26 min). Skromna trzyosobowa grupa pań stanowi aktywną reprezentację, która dzielnie startuje na krótszych dystansach (na dystansie 3 km najlepszy czas to 17 min 26 s, 5 km – 32 min 1 s, 10 km – 1 h 8 min 10 s). Do Klubu dołączyli również nowi zawodnicy.

Biegacze wzięli udział w kilkunastu zawodach. Oczywiście najwięcej startów odbyli w Rzeszowie i okolicach, ale reprezentację Politechniki Rzeszowskiej można było zobaczyć również w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu oraz na Festiwalu Biegów Górskich w Piwnicznej. Coraz częściej naszym biegaczom udawało się powalczyć o miejsca na podium, przeważnie w klasyfikacjach wiekowych i specjalnych, jak również w klasyfikacjach generalnych. W ostatnim roku prawie wszyscy aktywni biegacze Klubu osiągnęli nowe „życiówki”, co cieszy i jest dobrym prognostykiem na nadchodzący sezon. Osiągnięcia i podejmowane działania członków Klubu są publikowane na Facebooku.

W ramach obchodów jubileuszu Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa uczestnicy Klubu byli również zaangażowani w organizację Biegu o Puchar Dziekana z okazji 60-lecia WBMiL.

Osiągniecia naszych biegaczy

• Bieg o Puchar Rektora Politechniki Rzeszowskiej (24 czerwca 2023 r.), kategoria pracownicy, kobiety: 1.  Beata Motyka, 3. Aneta Borecka, mężczyźni: 1. Maciej Motyka, 2. Piotr Oczoś, 3. Kamil Gancarczyk.
  • Bieg o Puchar Dziekana z okazji 60-lecia Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa (21 października 2023 r.) kategoria pracownicy, kobiety: 2. Aneta Borecka, mężczyźni: 1. Piotr Oczoś, 2. Kamil Gancarczyk, 3. Mariusz Węglarski.
  • Bieg Lotnika Mielec (10 km) (21 maja 2023 r.), kategoria wiekowa 51–60, mężczyźni: 1. Maciej Motyka.
  • Bieg Kolorowej Skarpetki (10 km) (Rzeszów, 4 czerwca 2023 r.), kategoria wiekowa 45–60, mężczyźni: 1. Maciej Motyka, 2. Robert Jakubowski.
  • Bieg Sikorskiego (Hyżne, 25 czerwca 2023 r.), kategoria wiekowa 50–59,mężczyźni: 1. Robert Jakubowski.
  • Półmaraton Biegam i Wspieram (Budy Głogowskie, 10 września 2023 r.), kategoria wiekowa 50–59, mężczyźni: 2. Robert Jakubowski.
  • Bieg o Puchar Pratt & Whitney (5 km) (Rzeszów, 1 października 2023 r.), kategoria wiekowa 50–59, mężczyźni: 1. Maciej Motyka.
  • Bieg o Puchar Pratt & Whitney (10 km) (Rzeszów, 1 października 2023 r.), kategoria wiekowa 50–59, mężczyźni: 3. Mariusz Węglarski.
  • Bieg Niepodległości (10 km) (Rzeszów, 11 listopada 2023 r.), kategoria wiekowa 50–59, mężczyźni: 3. Maciej Motyka.

Treningi wiosenne

Nic nie przychodzi samo, aby coś osiągnąć, to trzeba nad tym pracować. Mobilizujemy się więc do biegania na wspólnych treningach, które zainicjowaliśmy w 2023 r. Już w marcu wrócimy do wspólnego biegania po Rzeszowskich Bulwarach. Na treningach biegamy, dostosowując tempo do większości uczestników lub dzielimy się na grupy, które we własnym tempie pokonują wybrany dystans. W ramach Klubu zaplanowane są starty w zawodach biegowych. Liczymy na wparcie dopingiem naszych zawodników, szczególnie na biegach w Rzeszowie, nic tak bowiem nie motywuje do jeszcze większego wysiłku niż wsparcie ze strony kibiców. Na większości biegów łatwo nas rozpoznać, startujemy bowiem w klubowych koszulkach z logo Politechniki Rzeszowskiej.

Wszystkich pracowników naszej uczelni, którzy chcieliby dołączyć do wspólnego biegania, zapraszamy na nasze treningi i zachęcamy do dołączenia do Klubu Biegaczy Politechniki Rzeszowskiej. Wspólne bieganie, organizowanie wyjazdów na zawody, dzielenie się doświadczeniami biegowymi i przede wszystkim czerpanie przyjemności z biegania to jest to, co nas motywuje do działania.

Chętnych na dołączenie do  grupy biegowej zapraszamy do kontaktu: robert.jakubowski@prz.edu.pl