Podstrona: Najnowsza monografia Oficyny Wydawniczej Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Najnowsza monografia Oficyny Wydawniczej Politechniki Rzeszowskiej

2020-02-07
kategoria: Nauka
Najnowsza monografia Oficyny Wydawniczej Politechniki Rzeszowskiej

Autor książki "TECHNOLOGY ASSESSMENT Ocena technologii – nowe wyzwania dla filozofii nauki i ogólnej metodologii nauk" odsłania przed filozofią nauki i ogólną metodologią nauk nowy, niezwykle rozwojowy obszar badań, eksperymentowania i praktycznego zaangażowania, jakim jest ocena technologii – wewnętrznie zróżnicowana i strukturalnie nadzwyczaj złożona inter- i transdyscyplina o nieostrych konturach, zorientowana na systematyczną, prospektywną identyfikację, analizę i ocenę prawdopodobnych konsekwencji wyboru i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań technologicznych wywołujących społeczne kontrowersje lub konflikty, dostarczająca na czas informacji przydatnych z punktu widzenia zarządzania technologiami, wytwarzanych przy możliwie pełnym wykorzystaniu zasobów współczesnej nauki i coraz częściej przy udziale laików – interesariuszy lub wylosowanych obywateli. Wychodząc od charakterystyki genezy, społecznej misji i ideału oceny technologii jako społecznie transparentnego, kolektywnego naukowego namysłu nad pytaniem, czy wszystko, co jest możliwe z naukowego punktu widzenia i technicznie wykonalne, jest także prawnie lub moralnie dopuszczalne, społecznie użyteczne, pożądane lub usprawiedliwione, ekonomicznie racjonalne i korzystne ekologicznie, autor podejmuje próbę wstępnej teoretyczno-metodologicznej strukturalizacji oceny technologii i analizuje konieczne warunki możliwości teoretyczno-metodologicznego ugruntowania i standaryzacji oceny technologii jako odrębnej, samodzielnej i pełnoprawnej dziedziny działalności naukowej, posiadającej własną tożsamość, wewnętrzne procedury zarządzania jakością, odpowiednie zaplecze instytucjonalne oraz własny system kwalifikacji kadr. Wobec osobliwej struktury problemowej typowych dla oceny technologii sytuacji badawczych, którą tworzą zwrotnie sprzężone kompleksy problemów poznawczych, aksjonormatywnych i metodyczno-proceduralnych, autor stara się wykazać, że właściwa realizacja celów, przed jakimi staje ocena technologii, wymaga kompetencyjnego wspomagania ze strony nauk filozoficznych, przede wszystkim logiki i epistemologii, aksjologii i etyki, filozofii nauki i ogólnej metodologii nauk, a także filozofii techniki. Służąc pośrednio popularyzacji filozofii jako praktycznie użytecznej dyscypliny naukowej książka została pomyślana jako kompendium przekrojowej wiedzy o ocenie technologii, która być może skłoni również Czytelników mniej zainteresowanych zawiłościami filozofii nauki i zagadnieniami ogólnometodologicznymi do sięgnięcia po tę książkę.

Krzysztof Michalski (ur. 1970), filozof, naukoznawca i metodolog specjalizujący się w badaniach nad współczesnymi transformacjami w systemie nauki zachodzącymi pod wpływem gwałtownych zmian w jej otoczeniu (politycznym, ekonomicznym, technologicznym, społeczno-kulturowym etc.), zwłaszcza nowymi obszarami zaangażowania nauki i nowymi formami jej uprawiania (tzw. nauka post-normalna, Mode-2, badania problemowe). Autor ponad 40 prac naukowych ze szczególną uwagą śledzący zjawiska i procesy rozwojowe w dwóch od niedawna konstytuujących się obszarach badań problemowych: w ocenie technologii oraz naukach o bezpieczeństwie. Studia filozoficzne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1989-1994) i Uniwersytecie Westfalskim w Münster, RFN (1994-1995), roczny staż w Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, RFN (1997-1998), doktorat z wyróżnieniem uzyskany na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2003). Od 1995 r. związany z Wydziałem Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, współpracuje jako ekspert z czołowymi instytucjami i organizacjami realizującymi zadania z obszaru oceny technologii w Niemczech i Polsce: Instytutem Oceny Technologii i Analizy Systemowej (ITAS) w Karlsruhe, Europejską Akademią Oceny Technologii i Innowacji w Bad Neuenahr-Ahrweiler, Biurem Analiz Sejmowych oraz Polskim Towarzystwem Oceny Technologii.

Publikację można zakupić w siedzibie Oficyny Wydawniczej w bud. F przy ul. M. Skłodowskiej-Curie.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą dostępnych książek zamieszczoną na stronie internetowej wydawnictwa: https://oficyna.prz.edu.pl/
Znajdują się tam skrypty, podręczniki, monografie, zeszyty naukowe, materiały pomocnicze dla studentów wszystkich kierunków studiów naszej uczelni. Można je nabyć w przystępnej cenie (ponad 200 pozycji).

Punkt sprzedaży detalicznej
Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej