Podstrona: Nowi studenci programu Erasmus+ / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Nowi studenci programu Erasmus+

2021-03-05 , red.  Katarzyna Kadaj-Kuca, Marta Jagiełowicz
Nowi studenci programu Erasmus+

28 studentów z Hiszpanii, Włoch, Portugalii i Turcji rozpoczęło studia na Politechnice Rzeszowskiej w ramach programu Erasmus+. W trosce o bezpieczeństwo nowo przybyłych i całej społeczności akademickiej wszyscy zostali przetestowani na obecność koronawirusa w Centrum Medycznym MEDYK. To pozwoliło bez obaw zakwaterować ich w jednym z akademików. Studenci rozpoczną zajęcia na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, Wydziale Chemicznym, Wydziale Elektrotechniki i Informatyki oraz Wydziale Zarządzania.

Ze względu na pandemię COVID-19 spotkanie organizacyjne odbyło się za pośrednictwem platformy ZOOM. Beneficjentów programu przywitali prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, uczelniany koordynator programu Erasmus+ oraz kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Edyta Ptaszek. Każdy nowo przybyły będzie miał polskiego studenta–opiekuna. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zgłosili się do opieki nad studentami zagranicznymi w ramach programu Buddy, który został utworzony w DWM od bieżącego roku.

Opiekunowie Erasmusów pozostają w ciągłym zdalnym kontakcie z przybyłymi cudzoziemcami, wspierając ich w sytuacjach wymagających pomocy. Koordynująca przyjazd i pobyt studentów Monika Stanisz przekazała informacje dotyczące pobytu na naszej uczelni, zakwaterowania, wymaganych dokumentów, wydziałów, kierunków studiów, zasad kształcenia i życia studenckiego. Studenci poznali władze uczelni, jej historię oraz sylwetkę patrona Politechniki Rzeszowskiej Ignacego Łukasiewicza. Pracownik działu Konrad Marciniak zapoznał studentów z infrastrukturą kampusu i otoczeniem uczelni. Studenci dowiedzieli się, gdzie zlokalizowane są poszczególne budynki wydziałów, dziekanaty, jednostki pozawydziałowe i inne jednostki na uczelni.

Erasmusi zostali również poinformowani, jakie formalności muszą załatwić po przyjeździe, jak w razie potrzeby dokonać zmian w dokumencie dotyczącym programu studiów i gdzie załatwić formalności związane z meldunkiem. Przekazano im informacje o tym, jak się zapisać na zajęcia on-line, jak uzyskać legitymacje studenckie, jakich zasad powinni przestrzegać, mieszkając w akademikach PRz, a także w jakich dodatkowych aktywnościach w czasie pandemii mogą brać udział. Studentom przypomniano o stosowaniu się do wskazań sanitarnych obowiązujących w czasie trwającej pandemii.

Prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz podkreślił, że korzyści ze współpracy i wymiany międzynarodowej, także w wymiarze studenckim, są oczywiste dla środowisk akademickich. „Cieszę się, że w tych trudnych czasach z oferty studiów na różnych wydziałach Politechniki Rzeszowskiej skorzysta blisko trzydziestu Erasmusów z Hiszpanii, Portugalii, Włoch oraz Turcji. To potwierdza, że nasza uczelnia cieszy się bardzo dobrą opinią wśród europejskich uczelni uczestniczących w programie Erasmus+. Bardzo dziękuję pracownikom Działu Współpracy Międzynarodowej. To dzięki ich zaangażowaniu na Politechnikę Rzeszowską przyjechała kolejna grupa studentów zagranicznych, a pięcioro naszych studentów wyjechało w tym semestrze do Norwegii, Chorwacji, na Islandię i na Kretę. Podziękowania należą się również pracownikom domów studenckich i naszym studentom, którzy w ramach uczelnianego programu Buddy podjęli się roli opiekunów–mentorów dla przybyłych do nas cudzoziemców” – powiedział prof. G. Ostasz.

Wszystkim Erasmusom życzymy miłego pobytu w Rzeszowie i wielu studenckich sukcesów. Cieszymy się, że wybrali naszą uczelnię i nasze miasto, by spędzić tu najbliższe miesiące.