Podstrona: Obrady zgromadzenia plenarnego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2022-09-19 , red.  Anna Worosz
Uczestnicy obrad,

Zgromadzenie plenarne Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), którego gospodarzem była Politechnika Poznańska, odbyło się 12–14 września 2022 r. Politechnikę Rzeszowską reprezentował rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. W obradach wziął udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Przebieg obrad

Obrady otworzył przewodniczący KRPUT prof. Teofil Jesionowski. Omówiono sprawy bieżące Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, a następnie podjęto uchwałę w sprawie przyjęcia w poczet uczelni stowarzyszonych KRPUT Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Podczas spotkania poruszano aktualne problemy dotyczące uczelni technicznych, m.in. działania związane z pomocą Ukrainie, wyniki ewaluacji dyscyplin naukowych, jej skutki dla uczelni technicznych i wyzwania na przyszłość, sytuację finansową uczelni, współpracę z Polską Komisją Akredytacyjną.

Spotkanie z ministrem

Podczas spotkania ministra z przedstawicielami uczelni technicznych omawiano zakres współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki z rektorami uczelni stowarzyszonych w KRPUT. Skupiono się również na edukacji inżynierów oraz ich roli na rynku pracy i wpływie na rozwój polskiej gospodarki. Zgodnie z zapisami ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” uczelnie prowadzą współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, m.in. w zakresie prowadzenia kształcenia zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy, które odbywa się np. z udziałem praktyków biznesu oraz przedsiębiorców w procesie nauczania.

„Pojawia się zapotrzebowanie na nowe zawody. Musimy uruchomić nowe kierunki w obszarze uczelni technicznych m.in. inżynierów jądrowych. Na ten cel zostaną przeznaczone duże nakłady finansowe. Uczelnie techniczne będą odpowiadały na potrzeby firm, które będą potrzebowały takich fachowców” – mówił podczas spotkania minister P. Czarnek. Minister zapowiedział również pomoc finansową uczelniom, w tym podwyżki wynagrodzeń, które wyniosą 4,4% od października br. i 7,8% zaplanowane w budżecie od stycznia 2023 r.

Uroczystości towarzyszące

Rektorzy uczelni zrzeszonych w KRPUT wzięli udział w uroczystym otwarciu Kampusu Kąkolewo Politechniki Poznańskiej, w którym będą m.in. realizowane lotniskowe badania ekologiczne, pomiary zanieczyszczenia powietrza. Ostatniego dnia odbyła się uroczystość nadania godności doktora honoris causa Politechniki Poznańskiej prof. Mykhailowi Zgurovskiemu, rektorowi Narodowego Uniwersytetu Technicznego Ukrainy „Kijowskiego Instytutu Politechnicznego im. Igora Sikorskiego”.