Podstrona: Politechnika Rzeszowska będzie współpracowała z klubem CWKS Resovia Rzeszów / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska będzie współpracowała z klubem CWKS Resovia Rzeszów

2018-12-05
kategoria: Wydarzenia, Sport
Politechnika Rzeszowska będzie współpracowała z klubem CWKS Resovia Rzeszów

Politechnika Rzeszowska podpisała umowę o współpracy z klubem CWKS Resovia Rzeszów. Jednym z jej elementów jest tworzenie wspólnych inicjatyw w zakresie kształcenia i podnoszenia kwalifikacji sportowych. Umowa to kolejny element strategii rozwoju obszaru związanego ze sportem w Politechnice Rzeszowskiej, która obejmuje zarówno kształcenie jak i prowadzenie badań naukowych.

Umowę o współpracy podpisali prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej, Wojciech Zając, prezes Sekcji Piłki Nożnej CWKS Resovia Rzeszów, Janusz Mazur, prezes Sekcji Lekkoatletyki CWKS Resovia Reszów oraz Maciej Bajorek, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego Resovia w Rzeszowie. W czasie uroczystości uczelnię reprezentowali też dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, prorektor ds. kształcenia oraz dr Adrianna Gardzińska, dyrektor Centrum Fizjoterapii i Sportu Politechniki Rzeszowskiej.

Porozumienie z CWKS Resovia to kolejna umowa, którą Politechnika Rzeszowska podpisuje z klubem sportowym w Rzeszowie. W lipcu br. uczelnia podpisała porozumienie o współpracy z klubem Stal Rzeszów. Współpraca między uczelnią a klubem CWKS Resovia Rzeszów realizowana będzie poprzez wspólne inicjatywy w zakresie kształcenia, stwarzanie warunków do rozwijania indywidualnych zainteresowań i podnoszenia kwalifikacji sportowych, a także realizację przedsięwzięć mających na celu zapewnienie optymalnych warunków rozwoju kultury fizycznej oraz wspólne organizowanie i realizację imprez sportowych i rekreacyjnych.

- Zakres współpracy z CWKS Resovia Rzeszów obejmuje podobne kwestie jak współpraca ze Stalą Rzeszów. Będziemy udostępniać nasze obiekty, sprzęt, wyposażenie dla sportowców. Począwszy od szkoły podstawowej a skończywszy na sportowcach wyczynowych – mówi prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Rektor Markowski dodaje, że Politechnika Rzeszowska rozwija obszar związany ze sportem. Jest już przygotowana dokumentacja do uruchomienia nowego kierunku na Wydziale Zarządzania - zarządzanie sportem. Uczelnia rozszerza też zaplecze sportowe. Planuje budowę krytego orlika, lodowiska i otwartego stadionu, na którym będzie można uprawiać podstawowe elementy lekkoatletyczne. Wniosek o finansowanie kompleksu sportowego jest już skierowany do Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej zaznacza, że podpisana umowa jest jednym z elementów strategii rozwoju sportu. W jej ramach podpisano wcześniej umowy z Zespołem Szkół Sportowych w Rzeszowie, Stalą Rzeszów i obecnie z CWKS Resovia, które tworzą otoczenie sportowe uczelni. Strategia rozwoju sportu zakłada też tworzenie nowych kierunków, nie tylko zarządzanie w sporcie, ale także specjalności inżynieria sportowa, z dużym znaczeniem nauk fizycznych i inżynierskich, która będzie realizowana na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej.

- Dzisiejszy model uniwersytetu czy uniwersytetu technicznego, to nie tylko badania i kształcenie na wysokim poziomie, ale też obszar sportu i to w trzech wymiarach: rozgrywek, kształcenia i badań. To jest model realizowany na uczelniach wyższych w krajach wysokorozwiniętych i my chcemy go rozwijać – mówi prof. Masłowski.

Dr Adrianna Gardzińska, dyrektor Centrum Fizjoterapii i Sportu Politechniki Rzeszowskiej mówi, że współpraca z CWKS Resovia obejmie podobny zakres tematyczny jak realizowana już współpraca z klubem Stal Rzeszów. Centrum udostępnia młodym sportowcom sale, pracowników, którzy są w stanie przekazać wiedzę ważną dla rozwoju sportowca: możliwości ciała, wydolności organizmu, kwestii zdrowotnych. Ważnym obszarem współpracy jest też edukacja rodziców młodych sportowców.

- W tej chwili model młodego sportowca to nie jest tylko trening ale również edukacja rodziców, którzy muszą wiedzieć jak takiego młodego człowieka prawidłowo prowadzić, żeby nie zrobić mu krzywdy – mówi dr Gardzińska.

Dyrektor Centrum Fizjoterapii i Sportu Politechniki Rzeszowskiej dodaje, że jednostka chce integrować społeczność sportową ze społecznością akademicką, w kształceniu młodzieży chce łączyć myśl inżynierską z pasjami sportowymi. – Tworzymy tu enklawę dla młodych ludzi, którzy uprawiają sport, mają swoje pasje, ale też ścisłe umysły i chcą bardzo często swoje  pasje połączyć ze swoim kierunkiem zawodowym – mówi dyrektor CFiS PRz.

Dlatego jednostka ma w planach prowadzenie badań naukowych, wzmacnia się naukowo, są też tworzone pierwsze prace inżynierskie.

O tym, że współpraca z Politechniką Rzeszowską przyniesie dobre efekty jest przekonany Janusz Mazur, prezes Sekcji Lekkoatletyki CWKS Resovia Reszów. Już dzisiaj lekkoatleci sekcji korzystają z obiektów i fachowej wiedzy pracowników Politechniki. Prezes sekcji liczy też na możliwość korzystania z badań i doradztwa. Prezes Mazur przyznaje, że część jego wychowanków lekkoatletów podjęło studia na Politechnice Rzeszowskiej.

- To cieszy, że nasza młodzież która kończy szkołę średnią nie ucieka na studia do innych ośrodków, tylko pozostaje w Rzeszowie, automatycznie wzmacniając czy utrzymując poziom sportowy poszczególnych sekcji – dodaje Janusz Mazur.