Podstrona: Projekt dotyczący ograniczenia antybiotyków w chowie zwierząt / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Projekt dotyczący ograniczenia antybiotyków w chowie zwierząt

2018-01-31
Projekt dotyczący ograniczenia antybiotyków w chowie zwierząt

Naukowcy Politechniki Rzeszowskiej będą pracowali nad technicznymi rozwiązaniami, które mają wyeliminować lub ograniczyć stosowanie antybiotyków w chowie i hodowli zwierząt.

List intencyjny w sprawie wspólnego projektu Politechnika Rzeszowska podpisała z Uniwersytetem Rzeszowskim, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie, firmą AdiFeed Sp. z o.o. i Spółdzielczą Grupą Producentów Roślin Energetycznych „AGROENERGIA”.

W ramach projektu, pracownicy naukowi Politechniki Rzeszowskiej będą pracowali nad wytworzeniem techniki, która umożliwi produkcję ziół z wykorzystaniem unikatowych warunków glebowych i klimatycznych regionu do prowadzenia upraw i przetwarzania surowców zielarskich nie tylko w celach leczniczych, ale przede wszystkim mających wyeliminować chemię w dodatkach do pasz.

Do tej pory Politechnika Rzeszowska wniosła do projektu opracowany patent suszarni do objętościowych płodów rolnych i dwa wzory użytkowe: palnika do spalania biomasy oraz pieca do ogrzewania powietrza.

- Rozwiązania charakteryzują się niskim kosztem wykonania oraz prostą budową, a jednocześnie umożliwiają uzyskanie optymalnych parametrów wymaganych dla suszenia ziół - mówi dr hab. inż. Witold Niemiec, prof. PRz z Zakładu Oczyszczania i Ochrony Wód.

Patent, jakim jest suszarnia, daje możliwość szerokiego stosowania, co umożliwia dostosowanie komory suszarniczej do suszenia innych materiałów, a także wykorzystania źródeł energii odnawialnej. Piec do ogrzewania powietrza stwarza możliwość regulacji parametrów suszenia oraz ich dostosowania do wymagań suszonego materiału. Palnik do spalania biomasy jest przystosowany do spalania zrębków oraz daje możliwość automatycznej pracy w sposób ciągły.

Dalsze propozycje rozwoju techniki w tym zakresie są w fazie opracowań.

Porozumienie dotyczyć będzie promocji produkcji, pozyskiwania surowców, współpracy podczas badań naukowych, uprawy, dystrybucji, przetwórstwa i produkcji ziół oraz mieszanek ziołowych i mineralnych. Podpisany dokument ma charakter naukowy, wdrożeniowy i produkcyjny.