Podstrona: Rusza kolejna edycja „Legii Akademickiej” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Rusza kolejna edycja „Legii Akademickiej”

2021-01-29 , red.  Marta Jagiełowicz
Rusza kolejna edycja „Legii Akademickiej”

Rozpoczęła się kolejna edycja programu „Legia Akademicka”, którego celem jest m.in. odbudowa rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza w korpusach szeregowych i podoficerów. Zainteresowanych studentów uczelni publicznych i niepublicznych zapraszamy do składania wstępnych deklaracji o uczestnictwo w projekcie.

Do projektu mogą przystąpić studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich zarówno uczelni publicznych, jak i niepublicznych dowolnego roku studiów, którzy posiadają obywatelstwo polskie. Druk wniosku o przystąpienie do części teoretycznej w roku akademickim 2020/2021 znajduje się na stronie Biura ds. Legii Akademickiej. Skan uzupełnionego wniosku należy przesłać na adres m.nowak@prz.edu.pl do 28 lutego br.

Edukacja wojskowa studentów w ramach „Legii Akademickiej” obejmuje dwie części szkolenia - część teoretyczną realizowaną przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej programem szkoleniowym oraz część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) organizowaną przez MON. Szkolenie w ramach części teoretycznej zostanie zrealizowane do 30 maja 2021 r. Część teoretyczna obejmuje ok. 30 godzin lekcyjnych, a zajęcia odbywają się w formie wykładów. Zasadniczym celem części teoretycznej będzie opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych. Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik składa wniosek do organów wojskowych o otrzymanie karty powołania na ćwiczenia wojskowe.

Moduł oficerski, podobnie jak podstawowy i podoficerski, będzie się składał z części teoretycznej oraz praktycznej. W ramach nauki studenci odbędą zajęcia wynikające ze Standardu Kształcenia Wojskowego opracowanego dla oficerów. Po zdaniu egzaminu oficerskiego każdy ze szkolonych zostanie mianowany na stopień podporucznika rezerwy. Wcześniej będzie musiał spełnić kilka wymogów formalnych, z których najważniejszy to dostarczenie dyplomu magistra. Do zajęć w ramach tego modułu mogą przystąpić wyłącznie chętni, którzy ukończyli moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach programu „Legii Akademickiej”. Mogą do niego zapisać się również studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy.

Chętni do uczestnictwa w projekcie, którzy nie posiadają orzeczonej kategorii zdrowia, przystępując do projektu „Legii Akademickiej”, są zobowiązani zgłosić się do najbliższej macierzystej Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w celu ustalenia zdolności.