Podstrona: Rzeszowska konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” już 12 września! / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2022-09-09 , red.  Marta Jagiełowicz, Jolanta Stec-Rusiecka
kategoria: Wydarzenia

Uczestnikami VII Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” będą politycy i urzędnicy państwowi instytucji Paktu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej, międzynarodowych organizacji branżowych, a także naukowcy i eksperci z ośrodków zachodnioeuropejskich, amerykańskich i ukraińskich.

Prelegenci

VII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbędzie się 12–13 września 2022 r. w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Gośćmi będą przedsiębiorcy i menedżerowie z sektora energetycznego, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, naukowcy, analitycy, eksperci. „Przez kilka lat rzeszowska konferencja energetyczna wyrobiła sobie markę miejsca dyskusji na wysokim poziomie i ścierania się różnych stanowisk. Zapraszamy reprezentantów różnych środowisk: gospodarczych, naukowych i eksperckich” – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz, prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu konferencji.

Wśród uczestników dyskusji będzie kilku członków rządu, m.in. Karol Rabenda, Ireneusz Zyska czy Michał Kurtyka (minister klimatu i środowiska w latach 2019–2021). Minister energetyki Litwy Dainius Kreivys oraz wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska wezmą udział w panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie”. Wiceminister Ireneusz Zyska wypowie się także w panelu „Kierunki rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”.

Uczestnikiem panelu poświęconemu morskiej energetyce wiatrowej będzie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. W panelu „Transformacja energetyczna w jednostkach samorządu terytorialnego” głos zabierze wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dyskutantami będą także zwycięzcy poszczególnych kategorii Konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Z kolei o podejściu Polski do współczesnych wyzwań energetycznych będą rozmawiać politycy: Bogdan Rzońca, Patryk Jaki, Paweł Kowal i Paweł Poncyljusz.

Na konferencję przyjadą również członkowie zarządów spółek energetycznych, m.in. Józef Węgrecki (PKN Orlen), Grzegorz Wysocki (PGE Baltica), Dawid Cycoń (ML System), Tymoteusz Pruchnik (Gas-Trading), Rafał Miland (PERN). Obecni będą także członkowie zarządu mocno zaangażowanego w transformację energetyczną Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. Ten podmiot będzie reprezentowany m.in. przez prezesa Cezariusza Lesisza.

W tym roku po raz drugi uczestnikami wydarzenia będą przedstawiciele NATO. Obecni będą również goście z Europejskiego Stowarzyszenia Operatorów Systemów Dystrybucyjnych. W programie konferencji zaplanowany jest również panel z ekspertami z Ukrainy, m.in. z Jewhenem Mahdą, Mychaiło Honczarem czy Wołodymirem Omelczenką.

Środowisko naukowe będą reprezentować m.in. prof. Leszek Jesień (Collegium Civitas), prof. Piotr Koszelnik i prof. Jarosław Sęp (Politechnika Rzeszowska), prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski), prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki), prof. Marek Pietraś (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), prof. Artur Gruszczak (Uniwersytet Jagielloński) czy Andrzej Podraza (Katolicki Uniwersytet Lubelski). Nie zabraknie też młodszych pracowników nauki, którzy zaprezentują wyniki swoich badań.

Administrację publiczną będą reprezentować m.in. Mateusz Damrat, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, Witold Skomra z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (były komendant główny Państwowej Straży Pożarnej), Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki oraz dyrektorzy z różnych ministerstw.

Konferencję organizują Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie oraz Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Więcej informacji można znaleźć na stronie konferencji.

Partnerzy i sponsorzy wydarzenia

Partnerem konferencji jest Departament Dyplomacji Publicznej NATO.

Sponsorzy strategiczni: PGE, ML System, PKN Orlen.

Sponsorzy główni: PGNiG, PERN, Województwo Podkarpackie.

Sponsorzy srebrni: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Spółka Gazownictwa, Gaz System, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Eversheds Sutherland.

Sponsorzy brązowi: Polska Ekologia, Olesiński i Wspólnicy, Towarowa Giełda Energii, Gas-Trading, Gas-Trading Podkarpacie, MPWiK Rzeszów, Urząd Dozoru Technicznego.

Sponsorzy wspierający: Fakro, Asseco, ZM Ropczyce, INSEQR, Fundacja Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Inżynieria Rzeszów, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Patronaty honorowe

Patronaty honorowe nad wydarzeniem objęli: Prezes Rady Ministrów, Minister Klimatu i Środowiska, Minister Aktywów Państwowych, Minister Edukacji i Nauki, Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, E.DSO for Smart Grids (European Distribution System Operators), Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP, Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych Sejmu RP, Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Sejmu RP, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Związek Miast i Gmin Morskich, Rektor Politechniki Rzeszowskiej.