Podstrona: Stypendium naukowe Pratt & Whitney Rzeszów dla wybitnego studenta WBMiL / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Stypendium naukowe Pratt & Whitney Rzeszów dla wybitnego studenta WBMiL

2022-10-12 , red.  Anna Worosz
Od lewej: prof. P. Koszelnik, A. Kaleta, G. Król,

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza podpisała porozumienie z Pratt & Whitney Rzeszów SA oraz Fundacją Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej dotyczące ufundowania stypendium naukowego przez Pratt & Whitney Rzeszów dla wybitnego studenta Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Stypendium w wysokości 30 tys. zł będzie przyznane przez Fundację Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej ze środków przekazanych przez Pratt & Whitney Rzeszów SA i będzie wypłacane po 2 tys. zł przez 15 miesięcy od kwietnia 2023 r.

O przyznanie stypendium może się ubiegać student pierwszego roku studiów stacjonarnych II stopnia, który ukończył w roku akademickim 2022/2023 studia stacjonarne I stopnia prowadzone na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa na Politechnice Rzeszowskiej i osiągnął wysoką średnią podczas toku studiów. Oceny osiągnięć studenta dokona kapituła. Regulamin przyznawania stypendium będzie zamieszczony na stronie WBMiL do końca października.

„Ufundowanie stypendium jest kolejną inicjatywą świetnie wpisujące się w dotychczasową współpracę pomiędzy WBMiL a Pratt & Whitney Rzeszów, polegającą m.in. na wspólnym realizowaniu prac badawczych finansowanych ze środków krajowych, europejskich oraz funduszy norweskich, realizacji prac zleconych, doktoratów wdrożeniowych, praktyk studenckich czy w przeszłości studiów dualnych. Teraz ufunduje stypendium dla najlepszego studenta Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, który ma już tytuł inżyniera i rozpoczął studia magisterskie” – podkreślił dr hab. inż. Andrzej Burghardt, prof. PRz, prodziekan ds. rozwoju WBMiL: „Dla wybranego studenta będzie to wsparcie materialne, pozwalające na skoncentrowaniu się nie na problemach finansowych, a na nauce i rozwoju”.

„Politechnika Rzeszowska ma ponad 70 lat i z założenia miała szkolić kadry dla WSK Rzeszów, czyli wytwórni silników. Dzisiaj jest to Pratt & Whitney. Stypendium dostanie co roku tylko jeden najlepszy student. Zależy nam na ludziach ciekawskich naukowo i intelektualnie” – powiedziała Alicja Kaleta z Pratt & Whitney.

Zdaniem rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika stypendium pomoże zachęcić młodych ludzi do kontynuowania nauki na studiach II stopnia. „Wykształcenie inżynierskie zdobyte na naszej uczelni zapewnia solidne podstawy, które nasi absolwenci z powodzeniem wykorzystują w pracy zawodowej. Jednak ci, którzy chcą wspinać się po kolejnych szczeblach kariery muszą mieć świadomość, że wykształcenie magisterskie znacznie to ułatwia” – mówi prof. Piotr Koszelnik. „Kształcimy dobrych absolwentów, którzy znakomicie radzą sobie na rynku pracy. Jestem przekonany, że dzięki tej inicjatywie Pratt & Whitney Rzeszów zbuduje grono świetnych pracowników”.